מאת: שרית גיאת

התופעה הכה ישראלית של אבא שבאמצע שגרת חייו, אורז תיק גדול, עולה על מדי צבא ועוזב את משפחתו ומקום עבודתו – אינה נפוצה כל כך כמו פעם, אך עדיין מתקיימת בבתים רבים בישראל. בעיקר, אגב, בבתים מהמגזר הדתי לאומי. אומנם נראה שעדיין ישנם יותר חיילים חילונים מדתיים, אך יחסית לחלקנו באוכלוסייה – האחוזים גבוהים בהרבה.

לטורים נוספים:
הרבנית ימימה מזרחי: מה אם אין לי כוח לטילים?
מלחמה במקום חופש – שיעור לחיים
כשאת לא מרגישה כמו "צוק איתן"

סיפור של ילדים ישראליים

ספרות הילדים המגזרית שלנו מצומצמת למדי. בארון ספרי הילדים של סרוגי הכיפות ניתן למצוא בעיקר ספרות ילדים 'כללית' (קרי חילונית) בנושאים כלליים. וספרות ילדים חרדית בנושאים 'תורניים'. מעט מאוד ספרים בארון הנ"ל יכילו דמויות מאוירות הדומות לקורא הצעיר בחיצוניותו ובהשקפת העולם שהוריו ינסו להנחיל לו שיגדל. לכן, שמחתי לראות כי בספר 'אבא במילואים' בחר המחבר להנגיש את הנושא הזה לילדים מנקודת מבטה של משפחה דתית לאומית גאה, שלא מתביישת להסביר לילדה שהאל שומר על החיילים ששומרים על האזרחים. המשפחה גם לא מתחבאת מאחורי כובעים ופאות ניטרליים, על אף הסיכון שזה עלול 'לשרוף' את הספר במכירות לחיילי המילואים החילונים.

בפסח האחרון, יצא איתן הוד עם פלוגתו מגדוד 480 לשירות מילואים. באחד מימי החג, בעמדת שמירה בפאתי חברון, נזכר בשיחת הטלפון האחרונה מרוני, בתו הקטנה, בה סיפרה לו כמה היא מתגעגעת ומחכה שיחזור. לאט לאט החל להבשיל במוחו רעיון לספר ילדים המספר את סיפורה של ביתו, שהוא בעצם סיפורם של ילדים רבים בישראל.

מתוך הספר "אבא במילואים" מאת איתן הוד. איורים: אלחנן בן אורי
מתוך הספר "אבא במילואים" מאת איתן הוד. איורים: אלחנן בן אורי
מתוך הספר "אבא במילואים" מאת איתן הוד. איורים: אלחנן בן אורי
מתוך הספר "אבא במילואים" מאת איתן הוד. איורים: אלחנן בן אורי

בספר, הילדה מבררת עם אביה מה זה בכלל המילואים האלה שהוא צריך ללכת אליהם, ולמה אמא לא אוהבת אותם. את אִימה היא שואלת 'מי יעשה בבית את מה שאבא עושה?' (כמו להוריד כלים מהמדפים העליונים). אט אט היא מבינה מה מטרת המילואים, וכשיום אחד היא רואה את אביה על מדים היא מבינה שהנה, הגיע היום בו אבא יוצא למילואים! במהלך הסיפור רגשות מעורבים מתערבבים בתוכה. מצד אחד, כשחברתה שואלת אותה היכן אביה, היא מספרת בגאווה שאבא שומר על המדינה. אך כשאביה של אותה חברה מופיע והיא רצה אליו לחבקו – לבה של רוני נחמץ והיא נתקפת געגוע ומייחלת שאביה כבר יחזור מהר, ושישמור על המדינה איזה אבא אחר. כך ממשיך להתגלגל לו הסיפור עד שסוף כל סוף האב שב מהמילואים והשמחה רבה!

תחושת ביטחון לילד

כאשר סיים את משמרתו, החל איתן במלאכת הכתיבה. מילה ועוד מילה, חרוז רודף חרוז, והתוצאה בהחלט מרשימה! (כנראה שמילואים עושים טוב ליצירה) הסיפור מוגש בחן רב ובהומור, הסיפור מעביר את חווית המילואים באופן מרגיע ונותן לילד תחושת ביטחון. כמו כן, הספר מצליח לרגש ולגעת בילדים ומבוגרים כאחד. האיורים היפיפיים מהלכים על הספר כקסם ונותנים תחושת שלווה המסייעת לפזר את הערפל סביב הנושא הטעון, עליהם שקד המאייר המוכשר אלחנן בן אורי. התוצאה מופלאה – ספר ילדים גדול, צבעוני, מרגש ומקסים. מומלץ בחום!

כתבי לנו בתגובה למי תרצי לתת את הספר – אחת המגיבות תקבל אותו במתנה! 

וכמובן, אל תשכחי להכניס את כתובת המייל שלך, כדי שנוכל ליצור קשר עם הזוכה.

שנזכה לשקט ולבשורות טובות,
מערכת 'משלך'