רגע לפני שאתם משנים את הסטטוס מרווקים לנשואים, מומלץ לקחת רגע ולחשוב  איך לנהל את החיים הכספיים המשותפים בצורה  נבונה. נכון, לא נעים לדבר על כסף, במיוחד כשאחד הצדדים מגיע עם יותר כסף מהבית, אבל תיאום ציפיות בתחום הכספי מומלץ לחיים מאושרים ומאוחדים.

לטורים נוספים:
על תשלומים, הלוואות וצרות אחרות
כלה או כלכלה? מחתנים את הילדים
אין מחיר לחופש [?!]

 1. חשבון בנק משותף – נהלו חשבון בנק אחד משותף לשניכם. איחוד כל החשבונות לחשבון בנק אחד חוסך משמעותית בעמלות, מצמצם את מסגרת האשראי ומאפשר לכם שליטה רבה יותר על ניהול התקציב המשפחתי.
 1. כרטיס אשראי אחד – צמצמו את השימוש של כל אחד מבני המשפחה לכרטיס אחד בלבד. אל תתפתו לקחת עוד כרטיס אשראי "חינם". זה עולה לכם הרבה. זה מסבך את יכולת המעקב על ההוצאות ונותן תחושה של שפע, כשזו לעיתים קרובות תחושה שאין לה אחיזה במציאות האמיתית בחשבון הבנק שלכם.
 1. התמקחו על עמלות ניהול חשבון – נהלו מעקב אחר עמלות בניהול החשבון שלכם. אם נראה לכם שגבו מכם עמלות גבוהות מדי, בררו עם פקיד הבנק את פשרן. במקום שניתן נסו להתמקח על העמלות. אם אתם לא באוברדראפט כרוני, יש לכם סיכוי טוב לקצץ בעמלות ולחסוך בעלויות. זכרו: ישנן עמלות שאתם ממש לא חייבים לשלם – עד שלא תבקשו לבטלם/לקצצם, תמשיכו לשלם לשווא.
 1. תשלומים – הימנעו מתשלומים. תשלומים הם הגורם מספר אחד לאיבוד שליטה בניהול התקציב המשפחתי. אופציית התשלומים מעניקה לנו תחושה מוטעית ש"לא נרגיש את ההוצאה". שמרו את האופציה למקרים שבאמת אין ברירה, בהוצאות גדולות במיוחד.
 1. טלפון, אינטרנט וכבלים– חוקי המשחק בשוק הסלולר וממש בקרוב גם באינטרנט ובכבלים השתנו מקצה לקצה. אתם צרכנים חזקים וכושר המיקוח גדל. אם לא שדרגתם את התנאים של הסלולרי (ולא משנה אם באותה חברה או במעבר לחברה חדשה) – מומלץ מאוד לעשות זאת ובאופן מיידי.
 1. מתנות ואירועים – אל תסחפו בגובה המתנות לחתונות ובר מצוות. אל תעשו חשבון של עלות המנה למזמין. בדקו עם עצמכם מהו גובה השי שמכבד אתכם ואינו מכביד עליכם. שקלו ללכת לבד ללא בן הזוג לאירועים של אנשים שאינם מאוד קרובים לכם, וחסכו בהוצאות המתנה.
 1. קניות בסופר – קחו אתכם תמיד רשימת קניות ומלאו את העגלה רק במצרכים שברשימה. אל תתפתו לרכוש מוצרים במבצע. אם אתם במינוס כרוני זכרו כי הריבית על האוברדראפט מתווספת לעלות המוצר.
 1. קניות רהיטים ומוצרי חשמל – רכשו רק מה שנחוץ באמת. אל תגררו לשדרוגים של מצלמות ומערכות סטריאו אם ידכם אינה משגת. בדקו אפשרות של רכישת מוצר יד שניה. במקרים רבים ניתן להשיג מוצר במצב מעולה ובמחיר נמוך משמעותית ממוצר חדש.
 1. ביטוחים – אל תמהרו לבטל ביטוחים. ביטוחים מקנים לכם את השקט וההגנה הכלכלית, גם ללא חיסכון בצד ועודף של כספים. ביטוחים מגנים עליכם במצבים קיצוניים שעלולים לקרות לכל אחד מאתנו, כגון גניבת רכוש, מחלות, תאונות וכו'. עם זאת, בדקו עם איש מקצוע אובייקטיבי אם יש לכם כפל ביטוחים. יתכן שיש מקום להתייעלות גם בביטוחים.
 1. חינוך פיננסי לדור הצעיר – חנכו את ילדיכם למודעות פיננסית מגיל צעיר. תנו להם דמי כיס (אפשר כבר מגיל 6), דברו איתם על מסגרת תקציב ועל חיסכון לעתיד לצורך רכישת מוצרים יקרים יותר. דברו איתם על סדרי עדיפות בקבלת החלטות על הוצאות, שתפו אותם בניהול כלכלת המשפחה על ידי המחשת עלויות וירטואליות, כגון חשבון חשמל וחשבון טלפון. עשו אותם שותפים פעילים (במגבלות הגיל והבגרות של הילד) להתנהלות כלכלית יעילה במשפחה.
 1. החזרי מס – אם אתם שכירים יתכן מאוד שמגיע לכם החזר ממס הכנסה. בדקו את זה עם איש מקצוע – יועץ מס או רואה חשבון. דוגמאות למקרים קלאסיים בהם יש סבירות גבוהה שתקבלו החזר מהמדינה: אם החלפתם מקומות עבודה במהלך השנה, אם הפקדתם לקופ"ג, קרנות פנסיה או ביטוחי חיים. החוק השתנה ונכון לעכשיו אם תרמתם מעל 180 ₪ בשנה קלנדרית למוסד ציבורי מוכר אתם זכאים להחזר מס של 35%. ניתן להגיש בקשות להחזרים עד 6 שנים אחורנית.
 1. החזרים מביטוחי בריאות – אם ביקרתם אצל רופא פרטי יתכן שמגיע לכם החזר מהביטוח המשלים או הפרטי שלכם. בדקו מהי הפרוצדורה לבקשת החזרים. לעיתים בהליך פשוט תקבלו החזרים של מאות ואף אלפי שקלים במצטבר.